Isanpur, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AFJPM0927N1Z7
Call 08047788396 94% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Meter
| Base Material | PVC |
| Profile Application | REFRIGERATION, CONSTRUCTION, AUTOMOTIVE, INDUSTIRAL, LIGHTING |
| Shape | Custom Shape |
| Hardness | Rigid |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Profile Finish | Matte |
| Color | Gray, Etc. |
| Length | 3000 mm |
| UV Resistance | Non UV |
| Material | PVC |
We are offering Extruded Plastic PVC Profiles to our client.
Features:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Kilogram
| Material Type | RIGID, SOFT, FOAM |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Hardness | Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Profile Type | Rectangle |
| Color | Brown, Etc., White |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Material | Plastic |
| Profile Application | WINDOW, DOOR, FURNITURE, PARTITION, REFRIGATOR |
Additional Information:
View Complete details
| Color | White, Black, Blue, Brown, Pink, Green, Etc. |
| Size (inch X inch) | Customized |
| Material | PVC |
View Complete details
| Material | Plastic |
| Size | Customized |
| Available Color | White, Blue, Black, Gray, Green, Yellow, Pink, Brown, Etc. |
We are offering Extruded Plastics to our client.
Features:
View Complete details