Isanpur, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AFJPM0927N1Z7
Call 08047788396 94% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
| Material Type | Rigid PVC |
| Profile Application | PROFILE AND SECTIONS |
| Shape | ALL KIND SHAPE |
| Thickness | 2 mm |
| Brand | vrundavan |
| Size | 6 m to 50 mm |
| Color | LY |
| Material | pvc |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Kilogram
| Material Type | RIGID, FOAM, SOFT |
| Shape | Custom Shape |
| Material | PVC |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Color | Rose Wood |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Brand | Vrundavan plastic |
| Thickness (mm) | 19 mm |
| Profile Application | WINDOW, DOOR, FURNITURE, PARTITION |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kg
| Material Type | RIGID, SOFT, FOAM |
| Profile Application | Furniture |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 3.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Thickness | 2 mm |
| Brand | vrundavan |
| Size | 6 mm to 15 mm |
| Color | TW |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Material | pvc |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Kg
| Material Type | RIGID, SOFT, FOAM |
| Profile Application | Furniture |
| Shape | Custom Shape |
| Profile Type | Rods/Pipe |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Hardness | Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Thickness | 2 mm plus |
| Brand | vrundavan |
| Size | 6 mm to 50 mm |
| Color | SG |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Material | pvc |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Kg
| Material Type | RIGID, FOAM ,SOFT |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Thickness | 2 mm plus |
| Brand | vrundavan |
| Size | 6 to 50 mm |
| Color | WH |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Material | pvc |
| Country of Origin | Made in India |
| Profile Application | WINDOW, DOOR, FURNITURE, PARTITION |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Kg
| Material Type | RIGID, FOAM, SOFT |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 3.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Color | RBL |
| Length | 3000 mm |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Profile Application | WINDOW, DOOR, FURNITURE, PARTITION |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Kg
| Material Type | RIGID, SOFT, FOAM |
| Profile Application | Furniture |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 3.0 mm |
| Hardness | Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Color | UFN |
| Length | 3000 mm |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Kg
| Material Type | RIGID, SOFT, FOAM |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Color | BLTW |
| Length | 3000 mm |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Profile Application | WINDOW, DOOR, FURNITURE, PARTITION, PANEL |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Kg
| Material Type | RIGID, FOAM ,SOFT |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 3.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Color | IVR |
| Length | 3000 mm |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Profile Application | WINDOW, DOOR, FURNITURE, PARTITION |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Material Type | RIGID,SOFT, FOAM |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 3.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Color | LSG |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Profile Application | WINDOW, DOOR, FURNITURE, PARTITION |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Kg
| Material Type | RIGID, SOFT, FOAM |
| Profile Application | Furniture |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Thickness | 2 mm |
| Brand | vrundavan |
| Size | 6 mm to 50 mm |
| Color | LTW |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Material | pvc |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Color | Violet |
| Material | PVC |
| Size | 15 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kilogram
| Thickness (mm) | 23 mm |
| Size (inch X inch) | Customized |
| Color | Golden Yellow |
| Material | PVC |
View Complete details
| Color | Blue |
| Thickness (mm) | 19 mm |
| Material | PVC |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kilogram
| Usage/Application | Furniture |
| Brand | Vrundavan plastic |
| Color | Dark Color |
| Size (inch X inch) | Customized |
| I Deal In | New Only |
| Surface Finishing | Finished |
| Material | PVC |
View Complete details
| Color | Pink |
| Thickness (mm) | 19 mm |
| Material | PVC |
Additional Information:
View Complete details
| Color | Green |
| Material | PVC |
| Size | 25 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Thickness (mm) | 23 mm |
| Color | Yellow |
| Material | PVC |
View Complete details
| Color | Light Orange |
| Thickness (mm) | 23 mm |
| Material | PVC |
View Complete details
| Color | Orange |
| Thickness (mm) | 19 mm |
| Material | PVC |
View Complete details
| Color | Red |
| Thickness (mm) | 25 mm |
| Material | PVC |
View Complete details
| Color | Coffee |
| Thickness (mm) | 12 mm |
| Material | PVC |
View Complete details
| Color | Black |
| Material | PVC |
| Dimension | Customized |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kilogram
| Thickness (mm) | 12 mm |
| Color | Natural White |
| Material | PVC |
View Complete details
| Material Type | RIGID, SOFT, FOAM |
| Shape | Custom Shape |
| Usage/Application | Furniture |
| Wall Thickness | 3.0 mm |
| Color | FTW |
| Thickness | 2 mm plus |
| Brand | vrundavan |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Material | pvc |
| Country of Origin | Made in India |
| Profile Application | PARTITION, FURNITURE, CEILING, WINDOW, DOOR |
Additional Information:
View Complete details
| Material Type | RIGID, FOAM, SOFT |
| Profile Application | Furniture |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Color | MR |
| Thickness | 2 mm plus |
| Brand | vrudavan |
| Size | 6 mm to 50 mm |
| Length | 3000 mm |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Material | pvc |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Material Type | RIGID, FOAM |
| Shape | Custom Shape |
| Wall Thickness | 3.0 mm |
| Hardness | Semi Rigid |
| Profile Finish | Matte |
| Color | ITW |
| Length | 3000 mm |
| UV Resistance | Non UV |
| Fire Rating | FR Grade |
| Profile Application | WINDOW, DOOR, FURNITURE, PARTITION |
View Complete details